Císařovna Marie Terezie navštívila v sobotu Rozdrojovice

08.10.2022 23:24

Obyvatelé Rozdrojovic měli v sobotu 8. 10. v rámci Týdne knihoven vzácnou příležitost k osobnímu setkání s Marií Terezií, jedinou vládnoucí ženou na českém trůně, která byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou, královnou českou, markraběnkou moravskou, vévodkyní parmskou a honosila se i dalšími četnými tituly. Návštěva byla vskutku impozantní a impozantní byl i zjev císařovny, v krásných modrých barokních šatech se stylovým kloboukem a elegantním vějířem jí to moc slušelo. Marii Terezii přišla do knihovny představit rozdrojovickým čtenářům známá spisovatelka a lektorka Bc. Dana Šimková, její vyprávění o Titaniku je známé v knihovnách napříč celou Českou republikou. Posluchači z řad čtenářů i nečtenářů si v sobotu přišli vskutku na své. Paní Dana je rozená vypravěčka, umí vtáhnout do děje, její vyprávění je plné zajímavostí, o kterých se čtenáři ve knihách nedočtou, hledá je z různých zdrojů a obohacuje tak jimi svoje vyprávění. Vtažení do děje je ovšem doslovné, posluchači se stávají historickými postavami a podílejí se na ději, o kterém paní Dana vypráví. Nejprve s ostychem, ale posléze si doslova užívají roli, do které jsou zařazeni. Věděli jste například, že cesta z Vídně do Prahy trvala v tehdejší době dva měsíce?  A jak to bylo se spaním po cestě, s jídlem, s koňmi? ...právě běžné věci zaujmou posluchače vždy nejvíc. A právě tím se stala Dana Šimková v knihovnách velmi populární, přivádí do knihoven nové čtenáře, popularizuje odborná témata, odkrývá historické souvislosti a postavy minulosti. Marii Terezii jsme si v Rozdrojovicích pořádně užili!